Trwałość, ekologia, niskie koszty, uniwersalność rozwiązania – malowanie proszkowe cieszy się popularnością ze względu na wiele zalet. Poznaj najważniejsze z nich!
Trwałość, ekologia, niskie koszty, uniwersalność rozwiązania – malowanie proszkowe cieszy się popularnością ze względu na wiele zalet. Poznaj najważniejsze z nich!
Ta metoda malowania uważana jest za jeden z bardziej ekologicznych sposobów pokrywania powierzchni metalowych kolorową powłoką. Wśród ich zalet wymienia się przede wszystkim dużą trwałość i odporność na działanie różnych czynników atmosferycznych. Wiąże się to z brakiem konieczności częstego powtarzania procesu lakierowania, a przez – to z mniejszym zużyciem surowców. W trakcie malowania proszkowego nie korzysta się też z rozpuszczalników, ponieważ tego rodzaju farby ich nie wymagają. Nie oznacza to jednak, że podczas lakierowania nie powstają żadne odpady.
Dzięki swoim licznym zaletom malowanie proszkowe jest bardzo często stosowanym procesem. Nałożona na powierzchnię farba równo pokrywa cały obiekt, chroni go przed oddziaływaniem promieniowania UV, a także zapobiega rozwojowi korozji. Zabieg ten nie byłby jednak tak skuteczny, gdyby nie właściwe przygotowanie powierzchni. W tym celu najczęściej wykorzystuje się piaskowanie metali. Na czym polega ten proces i jakie niesie ze sobą zalety?
Na uprzednio pomalowany obiekt można nałożyć specjalną warstwę o specjalnych właściwościach. Wykorzystuje się do tego powłoki proszkowe – specjalne preparaty produkowane na bazie żywicy z dodatkami pigmentów. Jakie ich rodzaje możemy spotkać.
Za pomocą różnych metod obróbki strumieniowo-ściernej można nadać obiektom drewnianym i metalowym pożądanych właściwości. Piaskowanie jest właśnie jedną z takich metod. Mówiąc konkretniej, jest to jeden ze sposobów na wyczyszczenie powierzchni danego obiektu. Często stosuje się go zamiast szlifowania. Na czym polega ten proces i skąd wynika jego popularność?
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie dokładnie czynności są wykonywane w zakładach produkcyjnych. W tym artykule przybliżymy nieco temat wyposażenia malarni proszkowej – jakie maszyny i akcesoria znajdują się w takich lakierniach i co należy do ich funkcji?
Czy proces lakierowania można przeprowadzić z minimalnym wpływem na świat przyrody? Okazuje się, że tak – malowanie proszkowe jest przykładem rozwiązania, które nie tylko daje świetny efekt, a przy tym tylko w niewielkim stopniu odbija się na środowisku naturalnym. Co składa się na jego ekologiczny aspekt? O tym poniżej.
Utarło się przekonanie, że metoda lakierowania obiektów za pomocą farby proszkowej jest uniwersalna i doskonale sprawdza się w przypadku wielu rodzajów materiału. To prawda - bohaterka naszego wpisu, czyli czarna stal, nie jest tu wyjątkiem. Mimo iż jest to materiał podatny na korozję, pomalowanie go metodą proszkową przyniesie znakomite efekty. Jak przebiega taki proces? O tym poniżej.
Nie bez powodu to właśnie ta technika jest tak wysoko ceniona przez klientów, jak i lakierników. Liczne zalety malowania proszkowego sprawiają, że zyskuje ono dużą przewagę nad innymi sposobami pokrywania farbą obiektów i konstrukcji ze stali lub metalu. Skąd bierze się ta popularność? Poniżej poznasz największe plusy tego procesu.
Podczas lakierowania tą metodą dochodzi do przylegania cząsteczek farby do obrabianego obiektu. Jest to możliwe dzięki temu, że farba ma postać proszku, który nanoszony jest na powierzchnię przy pomocy natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Jednakże, aby farba dobrze przywierała do obiektu, jego podłoże musi być właściwie przygotowane. W zależności od materiału oraz jego stanu, proces ten może obejmować kilka kroków.
W lakierniach proszkowych ,tak jak w innych zakładach przemysłowych, obowiązują zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, których celem jest zapobiegnięcie wypadkom i zapewnienie pracownikom jak najlepszych warunków do wykonywania ich obowiązków zawodowych. O właściwych sposobach postępowania w malarni proszkowej opowiadamy w tym artykule.
Podczas zapoznawania się z ofertami malarni proszkowych na pewno zauważyłeś, że niemal wszystkie z nich zapewniają usługę pomalowania obrabianego obiektu na wybrany kolor z palety RAL. Czy wiesz jednak dokładnie, czym jest ta paleta i jak wybiera się należące do niej kolory? W tym artykule przybliżymy Ci nieco ten temat.
Ze względu na rosnącą popularność lakierowania metali i elementów stalowych za pomocą farb proszkowych, wokół tego procesu wyrosło kilka mitów. W tym artykule omawiamy kilka z nich – które z przekonań na temat malowania proszkowego są faktami, a które wynikają z nieznajomości tematu?
Ten proces technologiczny nie bez przyczyny jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Piaskowanie metali ma wiele właściwości, które sprawiają, że to właśnie ta metoda jest tak chętnie wybierana jako sposób oczyszczania różnego rodzaju powierzchni. O jej zaletach i specyfice opowiadamy poniżej.
Właściwe oczyszczenie powierzchni jest pierwszym krokiem w malowaniu proszkowym różnych konstrukcji i elementów z metalu. W tym celu wykonuje się piaskowanie, często nazywane też obróbką strumieniowo-ścierną. Zabieg ten stosuje się wobec najprzeróżniejszych obiektów - od karoserii samochodowej po duże obiekty budowlane.
Jednym z najefektywniejszych sposobów pokrywania podłoży metalowych i stalowych farbą jest malowanie proszkowe. Uzyskany kolor utrzymuje się na danym obiekcie bardzo długo, a do tego jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Jednak kluczowe znaczenie dla trwałości koloru mają prace wykonywane jeszcze przed rozpoczęciem malowania. Tylko odpowiednie przygotowanie powierzchni pozwoli nam cieszyć się z uzyskanych efektów przez długie lata. Jak więc powinien wyglądać prawidłowy przebieg tego procesu?
Rdza to jeden z największych wrogów wszelkiego rodzaju obiektów wykonanych z metalu lub stali. Konstrukcje te, wystawione na oddziaływanie czynników atmosferycznych, podatne są na szybkie niszczenie. Producenci, którzy chcą zagwarantować długotrwałą przydatność swoich wyrobów, muszą więc pokrywać je powłokami ochronnymi. Taką funkcję spełniają między innymi farby w proszku, stosowane w lakierowaniu na sucho.
Lakierowanie na sucho to często wybierany sposób pokrywania farbą obiektów metalowych. Z jakiego powodu ta metoda jest aż tak popularna i dlaczego warto ją stosować? Tego dowiesz się w tym artykule.
Idealnie pokryta powierzchnia, wysoka trwałość i duże walory estetyczne – nic dziwnego, że lakierowanie proszkowe to tak popularna metoda pokrywania kolorem wyrobów z metalu, szkła oraz drewna. Zastosowanie farby w formie proszku daje dużo lepsze efekty niż na przykład malowanie zanurzeniowe. Na czym dokładnie jednak polega ta metoda?