Piaskowanie jako zastępstwo dla szlifowania

Za pomocą różnych metod obróbki strumieniowo-ściernej można nadać obiektom drewnianym i metalowym pożądanych właściwości. Piaskowanie jest właśnie jedną z takich metod. Mówiąc konkretniej, jest to jeden ze sposobów na wyczyszczenie powierzchni danego obiektu. Często stosuje się go zamiast szlifowania. Na czym polega ten proces i skąd wynika jego popularność?

 

Po pierwsze: ścierniwo

Wydawać by się mogło, że – zgodnie z nazwą – w przypadku piaskowania materiałem ściernym (tzw. ścierniwem) jest piasek. W przeszłości rzeczywiście wykorzystywano drobinki kwarcowe lub szklarskie, obecnie jednak częściej spotkamy się z takim ścierniwem, jak elektrokorund, szklane kulki, śrut stalowy czy garnet. Czasami wykorzystuje się nawet zmielone skorupki orzechów.

 

Przebieg procesu

Piaskowanie wykonywane jest przy udziale sprężonego powietrza, które razem z wybranym rodzajem ścierniwa, wypuszczane jest z urządzenia zwanego piaskarką za pomocą pistoletu. Małe pistolety z pojemnikiem stosowane są w przypadku obiektów niedużej wielkości; maja też mniejsze tempo pracy. Większe pistolety ze zbiornikiem znajdą zastosowanie przy czyszczeniu proporcjonalnie większych obiektów.

 

Zwykle proces ten ma trzy etapy: w pierwszym powierzchnia oczyszczana jest ze starych powłok i zabrudzeń, w drugim dochodzi do jej ujednolicania, a w trzecim uzyskuje właściwą szorstkość. Następnie obiekt powinien zostać zabezpieczony i oddany do dalszej obróbki – na przykład do malowania.

 

Czemu proces ten jest tak ważny przy lakierowaniu proszkowym?

Dzięki uprzedniemu piaskowaniu obiektów nanoszone na nie farby proszkowe lepiej przylegają do powierzchni. Ta po obróbce jest równa, pozbawiona brudu i starych naleciałości, a także rdzy czy kawałków farby. Do tego nadawana jej jest też odpowiednia szorstkość, która wpływa na lepszą przyczepność farby. Efekty, jakie uzyskujemy po tym procesie, są dość podobne do tych otrzymywanych po szlifowaniu. Obiekty jemu poddane charakteryzują się jednak lepszą chropowatością i równiejsza powierzchnią; wyczyszczone są także trudno dostępne rogi i zakrzywienia.

0
Feed