Wyposażenie malarni proszkowej

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie dokładnie czynności są wykonywane w zakładach produkcyjnych. W tym artykule przybliżymy nieco temat wyposażenia malarni proszkowej – jakie maszyny i akcesoria znajdują się w takich lakierniach i co należy do ich funkcji?

 

Pomieszczenie do nanoszenia lakieru

Farba proszkowa nanoszona jest na dany obiekt w specjalnej kabinie. Może mieć ona różne rozmiary, w zależności od usług oferowanych przez malarnię. W kabinach farby nanoszone są na obiekt metodą natryskową (elektrostatyczną lub elektrokinetyczną), zatem kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia są natryski. Farba może też być naniesiona ręcznie przy pomocy pistoletu napylającego.

 

Wśród funkcji kabiny znajduje się również opcja zbierania cząsteczek farby, które nie przylgnęły do lakierowanej powierzchni, w celu ponownego ich wykorzystania – to tak zwany system filtracji i odzysku. W każdej lakierni muszą znaleźć się także zbiorniki na farby proszkowe, a nierzadko również system do podwieszania malowanych elementów. Ważnym szczegółem jest obecność systemu wentylacyjnego, umieszczany w kabinie celem zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom.


Co przed lakierowaniem, a co po nim?

Przed przystąpieniem do nanoszenia lakieru powierzchnię obiektu trzeba najpierw oczyścić. Z tego względu w lakierniach proszkowych zwykle znajdziemy urządzenia do tzw. obróbki strumieniowo-ściernej. Metodą najczęściej wykorzystywaną do usuwania z obiektów metalowych rdzy lub starej farby, jest piaskowanie. W przygotowaniu powierzchni do lakierowania sprawdzają się również myjnie natryskowe, które czyszczą ją i odtłuszczają.

 

Po zakończeniu malowania proszkowego trzeba zaś utrwalić powstały efekt. Dochodzi do tego w wysokiej temperaturze, a więc w lakierni obowiązkowo musi znajdować się piec. Malarnie wykorzystują specjalne piece polimeryzujące, w których dochodzi do utrwalenia jednolitej, kolorowej i odpornej na uszkodzenia powłoki. Piece, podobnie jak kabiny, mogą mieć różne rozmiary, co ma wpływ na zakres usług, jakie oferuje zakład.

0
Feed