Prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego

Jednym z najefektywniejszych sposobów pokrywania podłoży metalowych i stalowych farbą jest malowanie proszkowe. Uzyskany kolor utrzymuje się na danym obiekcie bardzo długo, a do tego jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Jednak kluczowe znaczenie dla trwałości koloru mają prace wykonywane jeszcze przed rozpoczęciem malowania. Tylko odpowiednie przygotowanie powierzchni pozwoli nam cieszyć się z uzyskanych efektów przez długie lata. Jak więc powinien wyglądać prawidłowy przebieg tego procesu?

 

Etap I – mycie

 

By dobrze przygotować powierzchnię do malowania proszkowego, z danego obiektu (niezależnie od tego czy wykonany jest z metalu, czy ze stali) należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia: pyły, tłuszcz, rdzę, oleje i stare powłoki lakiernicze. Na samym początku obiekt musi zostać więc umyty. W tym celu stosuje się wodę, rozpuszczalniki, emulsje i preparaty alkaliczne, a sam proces zwykle przebiega w komorach natryskowych. Dopiero później można przystąpić do kolejnych kroków.

 

Etap II – nadanie powierzchni odpowiedniej chropowatości

 

Aby farba proszkowa dobrze przylegała do podłoża, konieczne jest nadanie jej odpowiedniej tekstury. Chropowatość uzyskuje się przy pomocy metod chemicznych i mechanicznych. Do pierwszych z nich należy na przykład fosforanowanie żelazowe i cynkowe, które sprawdza się głównie w przypadku obiektów stalowych. Wykonywane jest metodą zanurzeniową i natryskową.

Mechaniczne przygotowanie powierzchni odbywa się zaś przy pomocy obróbki strumieniowo-ściernej. Polega ona na narzucaniu odpowiednio dobranego materiału ściernego na dany obiekt pod wysokim ciśnieniem. Najpopularniejszym podrodzajem tej metody jest piaskowanie, inaczej zwane śrutowaniem. Jako materiał ścierny wykorzystuje się tu kwarc, elektrokorund czy szklane kulki. Rodzaj ścierniwa, jego wielkość i ciśnienie pod jakim jest ono wypuszczane na dany obiekt, dobierane jest do rodzaju podłoża. To też jedyna metoda, która przy nieumiejętnym wykonaniu może doprowadzić do uszkodzenia malowanego obiektu.

 

Podsumowanie


Przyczepność proszkowej farby do podłoża jest zależna od odpowiedniego przygotowania powierzchni na jej przyjęcie. W przypadku malowania proszkowego warto więc korzystać z usług doświadczonych firm, które dobiorą odpowiednią metodę do specyfiki oczyszczanego i lakierowanego obiektu.

0
Feed