Piaskowanie elementów i konstrukcji metalowych

Właściwe oczyszczenie powierzchni jest pierwszym krokiem w malowaniu proszkowym różnych konstrukcji i elementów z metalu. W tym celu wykonuje się piaskowanie, często nazywane też obróbką strumieniowo-ścierną. Zabieg ten stosuje się wobec najprzeróżniejszych obiektów - od karoserii samochodowej po duże obiekty budowlane.

 

Czym wykonuje się piaskowanie elementów i konstrukcji metalowych?

Do przeprowadzenia tego procesu niezbędne jest ścierniwo, czyli drobinki materiału naturalnego lub syntetycznego w formie ziarnistej. Najczęściej spotykanymi typami ścierniwa są takie materiały, jak elektorkorund, drobinki szkła, stalowy śrut, żużel, a nawet rozrobione łupiny orzechów. Co ciekawe, piasek suchy, mimo nazwy procesu, ze względów BHP nie powinien być w tym celu używany - prowadzić może do pylicy. Rodzaj zastosowanych drobinek jest kwestią efektu, jaki chcemy uzyskać. A jak przebiega sam proces? Wybrane ścierniwo wyrzucane jest z piaskarki razem ze sprężonym powietrzem lub wodą. Drobinki materiału pod wysokim ciśnieniem “uderzają” w powierzchnię obrabianego obiektu.

 

Piaskowanie – czemu służy?

Powierzchnia elementów i konstrukcji stalowych, która została poddana temu procesowi, wskutek zabiegu jest wyrównywana i na swój sposób “odświeżona”. Metalowe powierzchnie oczyszczone są z brudu i rdzy, otrzymują też pewną chropowatość, która zależy od grubości ścierniwa. Wszystkie te cechy sprawiają, że elementy i konstrukcje w dalszej kolejności mogą zostać poddane malowaniu proszkowemu. Ich powierzchnia musi bowiem zostać właściwie zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi i rozwojem korozji. Nie należy zwlekać z tym procesem – zaniedbanie go może doprowadzi do uszkodzenia materiału. Uzyskana podczas obróbki szorstkość zapewnia ponadto lepszą przyczepność farby.

 

Obróbka strumieniowo-ścierna to jedna z usług oferowanych przez lakiernię proszkową Lacker z Łodzi. Doświadczeni fachowcy w profesjonalny sposób oczyszczą wybrany element lub konstrukcję metalową, a następnie wykonają malowanie proszkowe. Zapraszamy.

0
Feed