Czy malowanie proszkowe chroni przed korozją?

Rdza to jeden z największych wrogów wszelkiego rodzaju obiektów wykonanych z metalu lub stali. Konstrukcje te, wystawione na oddziaływanie czynników atmosferycznych, podatne są na szybkie niszczenie. Producenci, którzy chcą zagwarantować długotrwałą przydatność swoich wyrobów, muszą więc pokrywać je powłokami ochronnymi. Taką funkcję spełniają między innymi farby w proszku, stosowane w lakierowaniu na sucho.

 

Malowanie proszkowe sposobem na zabezpieczenie przed korozją

 

Pośród wielu zalet przypisywanym technice, jaką jest malowanie proszkowe, znajduje się między innymi ochrona przed rdzą. By była skuteczna, konstrukcja musi jednak zostać najpierw bardzo dokładnie oczyszczona – w tym celu stosuje się na przykład piaskowanie.

Za ochronę antykorozyjną odpowiadają stosowane w procesie farby: poliestrowe, epoksydowe i poliestrowo-epoksydowe. Specyfika procesu, jakim jest malowanie proszkowe, pozwala na pokrycie farbą całego lakierowanego obiektu – jej cząsteczki bez problemu docierają nawet w trudno dostępne miejsca, szczelnie pokrywając całą konstrukcję ochronną powłoką. Ta jest dodatkowo utwardzana za pomocą wysokiej temperatury.

Właściwości antykorozyjne są wynikiem trzech sposobów działania farby: po pierwsze jest to zapobieganie reakcji katodowej, co izoluje metal przed kontaktem z tlenem i wodą. Po drugie: zapobieganie reakcji anodowej, która powoduje powstawanie jonów żelazowych, odpowiedzialnych za rdzę. Trzecim sposobem działania jest zaś blokowanie przepływu ładunków elektrycznych, które również przyczyniają się do rdzewienia materiału.

 

Kiedy sprawdza się takie zabezpieczenie przed korozją?

 

Malowanie proszkowe możemy z powodzeniem stosować w przypadku rozmaitych stalowych konstrukcji: bram, ogrodzeń i balustrad. Jest szeroko wykorzystywane przy felgach i częściach samochodowych, a nawet przy meblach ogrodowych i biurowych. Dodatkową jego zaletą, której nie zapewni na przykład cynkowanie, jest też fakt, że jednocześnie nadajemy danej konstrukcji walorów estetycznych. Nie bez powodu malowanie na sucho zyskało sobie więc miano jednej z najskuteczniejszych metod ochrony przed korozją.

0
Feed