Jaka jest rola pyrolizy w malowaniu proszkowym?

Proces, który polega na rozkładaniu substancji i usuwaniu zabrudzeń, przeprowadzany bez obecności tlenu, a z wykorzystaniem wysokiej temperatury – to właśnie pyroliza. O jakiej temperaturze mowa? Minimalnie powinna ona osiągać około 480-500 stopni Celsjusza. Funkcję pyrolizy mają na przykład nowoczesne piekarniki – jej zadaniem jest pomoc w utrzymaniu czystości wewnątrz urządzenia, ponieważ ręczne czyszczenie zabrudzeń jest bardzo pracochłonne. Proces ten jest również wykorzystywany podczas malowania proszkowego. W jakim celu się go przeprowadza?

Oczyszczanie powierzchni ze starej powłoki

Pyroliza w malowaniu proszkowym odbywa się przed pokryciem obiektu lakierem. Podczas malowania tą techniką bardzo ważnym krokiem jest usunięcie z lakierowanej powierzchni wszelkich zabrudzeń: starej farby, rdzy, zabrudzeń. W tym celu można wykorzystać różne procesy – popularnym wyjściem jest piaskowanie, ale i pyroliza ma tu swoje zastosowanie. Proces ten sprawdza się przede wszystkim w usuwaniu z powierzchni farb proszkowych, rozpuszczalnikowych i wodorozcieńczalnych. Jest to dość uniwersalna metoda. Stosuje się ją w przypadku powłok odpornych na takie temperatury, jak stal i aluminium. Oczyszcza się tak ramy rowerowe, felgi samochodowe, elementy motocykli czy też ogrodzenia i balustrady.

 

Pyroliza w malowaniu proszkowym

Aby przeprowadzić pyrolizę, konieczny jest odpowiednio duży piec, który pomieści lakierowany obiekt. Musi on zostać rozgrzany do wyżej wspomnianej temperatury – zwykle około 500 stopni Celsjusza, ale najbardziej wydajne z nich osiągają nawet 900 stopni i więcej. W wyniku tak wysokiej temperatury stara powłoka malarska jest wypalana i usuwana z powierzchni lakierowanego obiektu. Co ważne, podczas przeprowadzania tego procesu wydzielane są trujące gazy. Konieczne jest więc ich odpowiednie zutylizowanie oraz zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa. Właściwe przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego sprawia, że naniesiony na nią lakier utrzyma się dłużej, a efekty będą o wiele lepsze.

0
Feed