24/08/2021
Dlaczego malowanie proszkowe metalu to dobre rozwiązanie?
Lakierowanie na sucho to często wybierany sposób pokrywania farbą obiektów metalowych. Z jakiego powodu ta metoda jest aż tak popularna i dlaczego warto ją stosować? Tego dowiesz się w tym artykule.
Trwałość uzyskanego efektu
Metalowy obiekt, który ma zostać pokryty farbą, musi być do tego dobrze przygotowany. Zwykle wykorzystuje się w tym celu procesy piaskowania, odtłuszczania i odpylania. Obiekt jest też suszony i pokrywany środkami antykorozyjnymi.
Wszystko to gwarantuje dużą przyczepność farby do metalowego podłoża. Z kolei sama warstwa koloru, już po skończeniu malowania, utwardzana jest w piecu. Obiekt pomalowany w ten sposób zachowa swój wygląd przez długie lata i będzie odporny nie tylko na powstawanie korozji, ale też na oddziaływanie promieniowania UV i innych zjawisk atmosferycznych. Uzyskany kolor przez długi czas nie wyblaknie ani nie zmatowieje.
Równomiernie pokryta powierzchnia
W procesie tym wykorzystuje się farby w proszku, których cząsteczki dokładnie przylegają do uprzednio przygotowanej powierzchni. Do równomiernego pokrycia obiektu zwykle wystarcza tylko jedna warstwa farby, a więc jest to metoda bardzo wydajna. Nie ma tu też żadnych dużych ograniczeń co do wyboru koloru – farby do malowania proszkowego są dostępne we wszystkich odcieniach z palety RAL, więc pod względem estetyki efekt końcowy na pewno będzie zadowalający.
Aspekty ekologiczne i ekonomiczne
Malowanie proszkowe jest ekologiczne? Otóż tak! Korzystanie z farb proszkowych oznacza brak konieczności używania rozpuszczalników, które mogły by przedostawać się do środowiska naturalnego. Na ekologię wpływ ma też wspomniana już trwałość koloru – pomalowany proszkowo obiekt zachowa swój wygląd na długo, więc nie będziemy musieli zużywać kolejnych środków barwiących w takich przypadkach jak odpadanie i łuszczenie się farby. To z kolei ma przełożenie na aspekt ekonomiczny. Działa tu zasadza “raz, a dobrze”. Może się wydawać, że cały proces lakierowania na sucho wiąże się z wysokimi kosztami, ale brak konieczności wykonywania poprawek sprawia, że jest to inwestycja jak najbardziej opłacalna.