17/05/2022
Fakty i mity o malowaniu proszkowym
Ze względu na rosnącą popularność lakierowania metali i elementów stalowych za pomocą farb proszkowych, wokół tego procesu wyrosło kilka mitów. W tym artykule omawiamy kilka z nich – które z przekonań na temat malowania proszkowego są faktami, a które wynikają z nieznajomości tematu?
Malowanie proszkowe – fakty na temat zabiegu
Faktem jest, że pokrywanie metali tym sposobem to proces ekologiczny – a raczej, o wiele bardziej ekologiczny od jego alternatyw. Już same farby są przyjazne środowisku naturalnemu – wpływa na to brak konieczności stosowania rozpuszczalnika. Farby otrzymują również właściwe atesty higieniczne, a podczas samego lakierowania do środowiska nie wydzielają się szkodliwe związki. Faktem jest, że to też proces bardzo wydajny, a jego efekty utrzymują się przez kilkanaście lat – otrzymana powłoka ma właściwości antykorozyjne i dużą odporność na oddziaływanie promieniowania UV. To jednak nie koniec ekologicznych cech tego procesu. W niektórych zakładach lakierniczych przeprowadzany jest on w specjalnych kabinach, których zadaniem jest odzyskanie niewykorzystanych cząsteczek farby. Mogą one zostać użyte ponowie, minimalizując straty i ilość odpadów.
Mity na temat malowania proszkowego
Do mitów należą zaś wysokie koszty przeprowadzenia malowania. Chociaż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się wysokie, to dzięki trwałości tego rozwiązania odpadają nam koszty związane z odnawianiem lakieru co kilka lat. Jeśli dodamy do tego właściwości antykorozyjne farb proszkowych, to w ogólnym rozrachunku jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekonomiczne.
Mitem jest również przekonanie o tym, że malowanie proszkowe wpływa na zdrowie lakierników. Mamy tu do czynienia z pewną nieścisłością – przed lakierowaniem dany obiekt musi zostać oczyszczony, a ten proces zazwyczaj wykonuje się za pomocą piaskowania. To właśnie użycie niewłaściwego ścierniwa może przyczynić się do rozwoju u pracowników pylicy płucnej. Stosowanie odpowiednich produktów wraz z zachowaniem zasad BHP sprawia jednak, że proces ten jest w pełni bezpieczny.