Na czym polega piaskowanie metali?

Dzięki swoim licznym zaletom malowanie proszkowe jest bardzo często stosowanym procesem. Nałożona na powierzchnię farba równo pokrywa cały obiekt, chroni go przed oddziaływaniem promieniowania UV, a także zapobiega rozwojowi korozji. Zabieg ten nie byłby jednak tak skuteczny, gdyby nie właściwe przygotowanie powierzchni. W tym celu najczęściej wykorzystuje się piaskowanie metali. Na czym polega ten proces i jakie niesie ze sobą zalety?

 

Szerokie zastosowanie i satysfakcjonujące efekty

Piaskowanie metali wykonuje się w kilku celach. Należą do nich:

  • oczyszczenie powierzchni z rdzy, resztek starej farby i innych zanieczyszczeń,
  • nadanie powierzchni właściwej chropowatości i przyczepności,
  • wyrównanie powierzchni, nadanie jej właściwego kształtu i usunięcie z niej niewielkich niedoskonałości.

Dzięki temu procesowi możemy uzyskać powyższe efekty, nie uszkadzając przy tym czyszczonego obiektu.

 

Sam proces ma dosyć prosty przebieg. Piaskowanie metali polega na wystrzeliwaniu materiału ściernego w kierunku oczyszczanej powierzchni. Wbrew nazwie, w tym celu rzadko wykorzystuje się piasek – to ze względu na jego właściwości pylące, które są szkodliwe dla pracowników. Zamiast niego stosuje się na przykład śrut, żużel, drobinki szkła bądź łupiny orzechów. Jeśli używamy pisaku, musi on być odpowiednio oczyszczony, przesiany i zmielony.

 

Zabieg o dużej skuteczności

Wybrane ścierniwo wyrzucane jest przez piaskarkę w kierunku oczyszczanego obiektu pod dużym ciśnieniem. Wskutek zderzenia z powierzchnią drobinki usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia. Docierają nawet do trudno dostępnych miejsc – to właśnie dlatego piaskowanie metali jest najlepszym wyjściem, jeśli musimy przygotować obiekty o nierównej powierzchni, nietypowych kształtach, rogach czy zagłębieniach.

 

Podczas procesu konieczne jest stosowanie środków zabezpieczających: masek filtrujących, specjalnych hełmów z dopływem powietrza, rękawic oraz kombinezonów ochronnych. Czasami piaskowanie metali jest też wykonywane za osłoną. Po prawidłowo wykonanym zabiegu można przystąpić do malowania proszkowego.

0
Feed