Etapy malowania proszkowego stalowych konstrukcji

Proces ten składa się z kilku etapów, które mają zagwarantować jak najlepsze efekty, zarówno pod względem trwałości, jak i wizualnym. Malowanie proszkowe stało się jednym z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań, spowodowane jest to m.in. tym, że świetnie zakrywa niedoskonałości produktu, nie ma negatywnego wpływu na środowisko oraz umożliwia pomalowanie danej powierzchni na wybrany z szerokiej gamy kolor.

 

Przygotowanie materiału pod malowanie proszkowe

W pierwszej kolejności następuje mechaniczne oczyszczanie elementów z rozmaitych zabrudzeń, tłustych plam, ewentualnej rdzy oraz nierówności. Od tego etapu zależy trwałość i przyczepność farby. Zazwyczaj malowane proszkowo produkty poddaje się obróbce strumieniowo-ściernej. Często stosuje się również chemiczne czyszczenie elementów, wtedy też można nałożyć m.in. podkład antykorozyjny.

 

Aplikacja farby w proszku oraz utwardzanie powłoki

Kolejnym krokiem jest nałożenie na elementy farby w proszku przy pomocy techniki natrysku elektrostatycznego. Przedmioty, które poddawane są malowaniu proszkowemu, zawiesza się na specjalnych mocowaniach, a następnie za pomocą m.in. pistoletu natryskowego nanosi farbę, która w wyniku wysokiej temperatury (200 – 220 stopni Celsjusza) ulega polimeryzacji. Proces ten sprawia, że powierzchnia staje się utwardzona i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników zewnętrznych. Zazwyczaj w celu osiągnięcia zadowalających efektów wystarczy jedna warstwa farby o grubości 60-120 mikronów. Czas poświęcony na malowanie proszkowe zależny jest od skomplikowania oraz liczby detali na danym przedmiocie.

 

Kontrola elementów malowanych proszkowo

Ostatni etapem jest przeprowadzenie kontroli pomalowanych elementów. Ma to na celu sprawdzenie, czy powłoki mają odpowiednią grubość, a także to czy kolor oraz połysk kompatybilny jest z informacjami z zamówienia. Jeśli wszystkie parametry się zgadzają, to przystępuje się m.in. do pakowania zamówienia.

Jeśli jesteś zainteresowany usługą malowania proszkowego, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

0
Feed