Malowanie proszkowe kontra tradycyjne - co jest lepsze?

Zmiana koloru powierzchni oraz jej zabezpieczenie mogą być wykonywane na różne sposoby. Do najpopularniejszych metod należy malowanie proszkowe oraz tradycyjne. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Dlatego też, decydując się na którąś z opcji, warto ją dopasować do danego przedmiotu, który ma zostać pokryty farbą. W naszym artykule przedstawimy krótką charakterystykę tych metod, dzięki czemu będziesz mógł łatwiej wybrać wariant, który najbardziej Ci odpowiada.

 

Malowanie proszkowe – to warto o nim wiedzieć

Proces ten polega na nanoszeniu na dany przedmiot (za pomocą specjalnych urządzeń m.in. pistoletu) farby proszkowej. Następnie elementy zostają włożone do pieca, gdzie za pomocą wysokiej temperatury nałożona warstwa ulega stopieniu. Powstała powłoka jest jednolita i trwała, przy czym dodatkowo maskuje ewentualne niedociągnięcia produkcyjne.

Malowanie proszkowe ma wiele zalety, a jedną z najważniejszych jest możliwość wykorzystania materiałów malarskich w niemalże 100%. Proces ten pozwala na wykonanie zabezpieczeń antykorozyjnych. Powstała powłoka jest gładka i może mieć różną grubość. Co więcej, technika ta nie wykorzystuje rozpuszczalników i rozcieńczalników.

 

Zalety malowania tradycyjnego

W tym procesie można wykorzystać różne narzędzia, m.in. pistolet natryskowy, wałek malarski czy też po prostu tradycyjny pędzel. Za ich pomocą na dany przedmiot nanoszona jest farba, która ma w składzie rozpuszczalnik – po jego odparowaniu wykonana powłoka staje się trwała oraz jednolita. Metoda ta w łatwy sposób umożliwia uzyskanie artykułów dostosowanych do preferencji klientów. Cały proces jest bardzo prosty – często może być wykonany samodzielnie.

Co ważne, malowanie tradycyjne daje ogromny wybór pod względem kolorystycznym – farba cieczowa dostępna jest w wielu barwach.

 

Którą z metod malowania wybrać - tradycyjne czy proszkowe?

Wiele zależy od efektów, które chcemy osiągnąć. W przypadku chęci szybkiego naniesienia farby w oryginalnym kolorze na dane przedmioty warto stawiać na malowanie tradycyjne, gdyż w tym przypadku możemy to zrealizować samodzielne. Jeśli chcemy uzyskać trwałą, odporną na korozję powłokę, to metoda proszkowa będzie lepszą opcją.

0
Feed