Co warto wiedzieć o piaskowaniu metalu?

Ten proces technologiczny nie bez przyczyny jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Piaskowanie metali ma wiele właściwości, które sprawiają, że to właśnie ta metoda jest tak chętnie wybierana jako sposób oczyszczania różnego rodzaju powierzchni. O jej zaletach i specyfice opowiadamy poniżej.

 

1. To proces, który daje o wiele lepsze efekty od innych rozwiązań

Efekty otrzymane po przeprowadzeniu piaskowania metali można porównać do rezultatów, jakie daje szlifowanie. Powierzchnia jest nie tylko oczyszczona z zabrudzeń i rdzy – często jest jeszcze wyrównywana, zostaje jej też nadana pewna szorstkość. Dzięki temu jest świetnie przygotowana do dalszej obróbki oraz do malowania proszkowego.

 

2. Jest to metoda, która może być stosowana w wielu przypadkach

Piaskowanie sprawdza się jako sposób oczyszczania różnych stopów metalu: żeliwa, stali, aluminium oraz metali kolorowych. Zadowalające efekty daje zastosowana na elementy o małej i średniej wielkości (na przykład karoserię i felgi samochodowe), jak i na duże konstrukcje (jak części mostów). Uniwersalność to jedna z jej największych zalet.

 

3. Proces musi być przeprowadzony w odpowiednich warunkach – inaczej stwarza zagrożenie dla zdrowia

Zgodnie z zasadami BHP w tym procesie oczyszczania metali nie można wykorzystywać suchego piasku kwarcowego. To dlatego, że jego drobiny mogą przedostawać się do płuc i powodować chorobę zwaną pylicą. Ze uwagi na bezpieczeństwo pracownika, stosowanie innego rodzaju śrutu wymaga odpowiedniego ubrania ochronnego. Pomieszczenie, w którym przeprowadzany jest proces, musi zaś być wydzielone, wentylowane i niedostępne dla osób postronnych.

 

4. Istnieją różne rodzaje ścierniwa

Piasek kwarcowy może być wykorzystywany tylko w oczyszczaniu na mokro. Z tego względu do procesu piaskowania na sucho stosowane są inne rodzaje ścierniwa (czyli drobinek oczyszczających). Najczęściej spotkamy się ze śrutem, kawałkami szkła, skorupkami orzechów, żużlem czy elektrokorundem. Każdy z nich ma nieco inne właściwości, a od ich doboru zależą efekty przeprowadzonego procesu.

0
Feed