Jak malowanie proszkowe wpływa na ochronę przed ogniem?

Wiele mówi się o właściwościach farb proszkowych – są bardzo trwałe, zabezpieczają przed rozwojem korozji i dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Co ciekawe, niektóre z nich wyróżniają się także właściwościami chroniącymi przed rozprzestrzenianiem się ognia. Dowiedz się więcej na temat produktów ognioodpornych, malowania proszkowego i jego zastosowaniu w ochronie przeciw pożarom.

 

Produkty na bazie żywic epoksydowych

Do malowania proszkowego najczęściej wykorzystuje się farby epoksydowe, poliestrowe i epoksydowo-poliestrowe, rzadziej poliuretanowe i silikonowe. Jeśli chcemy nadać lakierowanemu obiektowi właściwości ognioodpornych, musimy spośród nich wybrać produkty na bazie żywicy epoksydowej. Takie produkty nagrzewają się dużo wolniej i dobrze znoszą wysokie temperatury. Mieszankami epoksydowo-poliestrowymi pokrywa się na przykład części kaloryferów i bojlerów.


Izolacja od ognia

Na jakiej zasadzie działają ognioodporne farby proszkowe? Ich właściwości chroniące przed rozprzestrzenianiem się pożaru wynikają z tego, jak reagują na bezpośrednie oddziaływanie ognia. W wyniku ekspozycji na tak wysoką temperaturę warstwa farby pęcznieje i nawet kilkakrotnie zwiększa swoją objętość. W ten sposób tworzy się swego rodzaju powłoka izolująca, która wyglądem przypomina sztywną, zwartą pianę. Potrafi ona chronić pomalowany obiekt nawet przez 2 godziny, ale co ważne, nie ma ona niestety właściwości, które prowadziłyby do ugaszenia ognia. Spowalnia za to nagrzewanie się metalu, dzięki czemu zyskujemy cenny czas na uporanie się z żywiołem.


Ochrona elementów szczególnie narażonych na ogień

Produkty na bazie żywicy epoksydowej doskonale sprawdzają się w miejscach o podwyższonym zagrożeniu pożarem. Stosuje się je na przykład w rafineriach i na platformach wiertniczych, a także w budynkach użytku publicznego. Farby ognioodporne do malowania proszkowego zazwyczaj występują w zestawach, w których znajduje się epoksydowy podkład, produkt o właściwościach pęczniejących oraz lakier nawierzchniowy. Grubość nałożonej warstwy ognioodpornej powinna odpowiadać wymaganiom dotyczącym bezpieczeństwa danego budynku.

0
Feed