Najważniejsze zalety malowania proszkowego

Nie bez powodu to właśnie ta technika jest tak wysoko ceniona przez klientów, jak i lakierników. Liczne zalety malowania proszkowego sprawiają, że zyskuje ono dużą przewagę nad innymi sposobami pokrywania farbą obiektów i konstrukcji ze stali lub metalu. Skąd bierze się ta popularność? Poniżej poznasz największe plusy tego procesu.

 

Przede wszystkim dzięki nanoszeniu farby za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego dużo lepiej przylega one do powierzchni, która jest lakierowana. Właściwości farby sprawiają ponadto, że warstwa jest bardzo trwała, a przy tym pomaga zapobiegać rozwojowi korozji. Obiekty nią pokryte są też odporne na promieniowanie UV, oddziaływanie niskich i wysokich temperatur, a także na czynniki chemiczne.

 

Zaleta nr 2: ekologia

Podczas malowania proszkowego nie ma potrzeby stosowania rozpuszczalnika, co przekłada się na korzyści dla środowiska naturalnego (a także na zdrowie pracowników). Aspekt ekologiczny tej techniki związany jest również z poprzednim punktem. Ponieważ farby proszkowe są bardzo wydajne, a naniesione na obiekt warstwy – trwałe, eliminujemy konieczność używania zasobów poprzez częste odnawianie pomalowanej konstrukcji.

 

Zaleta nr 3: estetyka
Malowanie proszkowe nie byłoby tak chętnie wybierane, gdyby nie efekty wizualne. Aby farba mogła idealnie przylegać do powierzchni, przed lakierowaniem z konstrukcji zdzierane są wszelkie nierówności. Do uzyskania jednolitego, żywego koloru nie potrzeba wiele – farba jest bardzo wydajna i już nałożenie jednej jej warstwy daje świetne efekty. Barwy wybierane są najczęściej z palety RAL, a powłokę można wykończyć efektem satynowym, matowym lub połyskującym. Ponadto taka farba nie blaknie ani nie odpryskuje, a więc wysokimi walorami estetycznymi można cieszyć się przez wiele lat.

 

Zaleta nr 4: opłacalność
Malowanie proszkowe jest bardzo korzystnym wyborem pod względem ekonomicznym. Jest to zasługa wspomnianych już cech – wydajności farby, długotrwałości efektów i jakości koloru. Nie ulega więc wątpliwości, że jest to inwestycja bardzo opłacalna.

0
Feed