Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Idealnie pokryta powierzchnia, wysoka trwałość i duże walory estetyczne – nic dziwnego, że lakierowanie proszkowe to tak popularna metoda pokrywania kolorem wyrobów z metalu, szkła oraz drewna. Zastosowanie farby w formie proszku daje dużo lepsze efekty niż na przykład malowanie zanurzeniowe. Na czym dokładnie jednak polega ta metoda?

 

Zasadniczo wyróżnia się dwa sposoby pokrywania powierzchni lakierem proszkowym. Pierwszy z nich – natrysk elektrostatyczny, czasem nazywany „koroną” – to metoda wysokonapięciowa 40-100 kV. Drugim jest natrysk elektrokinetyczny, który wykorzystuje metodę triboelektryzacji tarciowej, tzw. „tribo”. Dobrze sprawdza się on między innymi w przypadku obiektów o nieregularnych kształtach.


Jak przebiega proces lakierowania proszkowego?

Na początku powierzchnia, która ma zostać pokryta farbą, musi zostać odtłuszczona i oczyszczona z zabrudzeń. Często wykorzystuje się do tego piaskowanie, a także metody chemiczne. Kiedy powierzchnia jest już przygotowana na przyjęcie farby, malowany obiekt umieszczany jest w specjalnej komorze. Tam, z wykorzystaniem jednej z powyższych metod, przez dysze wypuszczana jest farba, która przylega do powierzchni dzięki siłom elektrostatycznym. Ostatnim etapem procesu jest wypalanie. Nałożona farba musi zostać utrwalona w wysokiej temperaturze. Obiekt, który został nią pokryty, zostaje więc umieszczony w piecu nagrzanym do temperatury okołu 200 stopni Celsjusza.


Jakie są największe zalety lakierowania proszkowego?

Trwałość farby zdecydowanie jest jednym z największych plusów tej metody – utrwaloną w piecu powłokę naprawdę trudno uszkodzić. Warto wspomnieć też o tym, że sam proces jest dosyć przyjazny środowisku. Chodzi tu o niewielkie zużycie farby w porównaniu do innych metod. Do pełnego, równomiernego pokrycia całej powierzchni wystarczy zwykle tylko jedna warstwa lakieru. To jednak nie wszystko - cząsteczki farby nie tylko nie przylegają do obiektu w nadmiarze, lecz także istnieje możliwość ich ponownego wykorzystania. W przeciwieństwie do płynnych farb, tutaj nie dochodzi też do emisji szkodliwych rozpuszczalników do środowiska naturalnego. Ta metoda daje też zabezpieczenie przed korozją i blaknięciem pod wpływem czynników atmosferycznych.

0
Feed