Ochrona metalowych elementów przed korozją - jak o nie zadbać?

Metale są chętnie wykorzystywanymi materiałami, które znajdują zastosowanie podczas produkcji różnorodnych elementów i produktów. Niemniej jednak nie są one bez wad – wiele czynników środowiskowych negatywnie wpływa na ich parametry oraz ogólny wygląd. Korozja, bo o niej głównie mowa, jest częstym problemem, który może dotknąć elementów metalowych.

Dlatego też istotną kwestią jest ochrona i zabezpieczanie przed tym procesem. Jakie są najpopularniejsze metody?

 

Korozja metalu – środki zapobiegawcze

Ochronę elementów metalowych przed skutkami tego procesu warto zastosować już na etapie produkcji. Liczy się m.in. jakość wykorzystanych materiałów, a także ich sposób obróbki oraz łącznia. Nie bez znaczenia pozostaje także właściwa eksploatacja.

 

W celu ochrony elementów metalowych wyróżniamy również metody katodowe polegające na zastosowaniu protektora bądź wykorzystaniu zewnętrznych źródeł napięcia (ochrona katodowa elektrolityczna).

 

Malowanie proszkowe – najpopularniejszy sposób ochrony elementów metalowych

Pokrycie powierzchni specjalistycznymi środkami jest częstym i chętnie wybieranym sposobem. Rozwiązanie to jest tak popularne również ze względu na różnorodność preparatów. Przede wszystkim możemy wybierać spośród farb organicznych metalowych oraz niemetalowych. Ponadto, poza tym, że powłoki tego typu chronią elementy przed pojawieniem się korozji, to zapewniają również lepszy wygląd danych elementów oraz mogą także dodatkowo je wzmacniać.

 

Przed wyborem odpowiedniego preparatu należy zapoznać się z jego przeznaczeniem oraz zalecaniami wskazanymi przez producenta. Oczywiście niektóre farby mogą być rozprowadzane ręcznie, niemniej jednak zdecydowanie bardziej wydajnym procesem jest malowanie proszkowe, które pozwala na naniesienie jednolitej powłoki.

 

Zabezpieczać warto różnorodne elementy metalowe zarówno części maszyn, jak i stalowe bramy czy też płoty. Dzięki odpowiedniej ochronie będziemy mieć pewność, że posłużą one przez długie lata. Jeśli chcesz prawidłowo zadbać o swoje artykuły z metalu i nie tylko, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

0
Feed