Czarna stal a malowanie proszkowe

Utarło się przekonanie, że metoda lakierowania obiektów za pomocą farby proszkowej jest uniwersalna i doskonale sprawdza się w przypadku wielu rodzajów materiału. To prawda - bohaterka naszego wpisu, czyli czarna stal, nie jest tu wyjątkiem. Mimo iż jest to materiał podatny na korozję, pomalowanie go metodą proszkową przyniesie znakomite efekty. Jak przebiega taki proces? O tym poniżej.

 

Na początek – kilka cech materiału

Stal czarna inaczej zwana jest węglową. Pod względem składu jest to stop żelaza i węgla, natomiast zawartość tego drugiego zwykle nie przekracza w niej 2%. Wyróżnia się warianty walcowane na zimno, na gorąco oraz ocynkowane, które produkowane są w postaci arkuszy blachy. Ze względu na swoją wytrzymałość, plastyczność i estetyczny wygląd jest materiałem chętnie wybieranym przez klientów – nawet mimo dużej podatności na rozwój korozji. Ma zastosowanie w produkcji obiektów i elementów różnej wielkości, które są przeznaczone zarówno do użytku wewnętrznego, jak i w warunkach zewnętrznych.

 

Jak wygląda malowanie proszkowe czarnej stali?

Tak jak w przypadku materiałów innego rodzaju, czarną stal należy najpierw przygotować do lakierowania. Można w tym celu wykorzystać metodę mechaniczną (np. śrutowanie) lub chemiczną (odtłuszczanie, fosforowanie żelazowe, płukanie i suszenie). Dopiero kiedy powierzchnia obiektu jest gładka, można przystąpić do malowania proszkowego – procesu polegającego na nanoszeniu naelektryzowany cząsteczek farby na obiekt, którego ładunek elektryczny umożliwia ich przyciąganie. Warstwa koloru jest utwardzana w rozgrzanym piecu i poddawana kontroli jakości.

 

W przypadku malowania obiektów przeznaczonych na zewnątrz lakierowanie musi jeszcze zostać poprzedzone nałożeniem podkładu na bazie cynku i utwardzeniem go w piecu. Służy to ich lepszemu zabezpieczeniu.

 

Jak wspomniano wcześniej, czarna stal jest materiałem podatnym na korozję. Malowanie proszkowe słynie zaś z właściwości zapobiegających jej rozwojowi. Warstwa farby pełni więc funkcję chroniącą przez różnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby wpłynąć na szybsze zużywanie się materiału.

0
Feed