Malowanie proszkowe a wpływ na otoczenie i środowisko

Czy proces lakierowania można przeprowadzić z minimalnym wpływem na świat przyrody? Okazuje się, że tak – malowanie proszkowe jest przykładem rozwiązania, które nie tylko daje świetny efekt, a przy tym tylko w niewielkim stopniu odbija się na środowisku naturalnym. Co składa się na jego ekologiczny aspekt? O tym poniżej.

 

Rodzaj farb

Na nieszkodliwość wobec przyrody wpływ ma przede wszystkim budowa farb wykorzystywanych w tej metodzie lakierowania metali. Podczas malowania tradycyjnego używamy rozpuszczalników oraz substancji w płynie, które negatywnie oddziałują nie tylko na rośliny, ale też zatruwają ludzki organizm. W malowaniu proszkowym farby mają zaś postać granulatu, który jest nanoszony na metalowy obiekt za pomocą przyciągania elektrostatycznego. W składzie nie posiadają też żadnych substancji lotnych.

 

Sposób nanoszenia lakieru

Tradycyjne farby są szkodliwe zarówno dla świata przyrody, jak i dla ludzi. Metoda proszkowa jest o wiele bardziej bezpieczna – wybrane rodzaje farb posiadają nawet atesty świadczące o tym, że mogą wchodzić w kontakt z żywnością. Obiekty lakierowane są w specjalnej, szczelnie zamkniętej komorze, przez co drobinki farb nie mają możliwości przeniknięcia poza nią. Cząsteczki, które z jakiegoś powodu nie przylgnęły do lakierowanego obiektu metalowego, mogą być zebrane i wykorzystane ponownie. Dzięki temu to malowanie generuje tylko minimalną ilość odpadów.

 

Trwałe rezultaty

Lakierowanie tą metodą ma też długofalowe efekty, które można określić jako przyjazne środowisku. Trwałość, wytrzymałość i odporność na korozję powłoki uzyskanej za pomocą farb proszkowych same w sobie są ekologiczne. Co to znaczy? Przez to, że efekt utrzymuje się przez bardzo długi czas, nie musimy marnować kolejnych farb ani korzystać z urządzeń w celu odświeżania koloru, usuwania rdzy i poprawiania innych defektów.

 

Jak się okazuje, zarówno farby używane do malowania proszkowego, sam proces lakierowania, a także uzyskane w jego wyniku rezultaty można określić jako nieszkodliwe dla środowiska anie dla pracowników. Zainteresowanych taką usługą zapraszamy do naszej lakierni.

0
Feed