Jak należy przyszykować podłoże przed malowaniem proszkowym?

Podczas lakierowania tą metodą dochodzi do przylegania cząsteczek farby do obrabianego obiektu. Jest to możliwe dzięki temu, że farba ma postać proszku, który nanoszony jest na powierzchnię przy pomocy natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Jednakże, aby farba dobrze przywierała do obiektu, jego podłoże musi być właściwie przygotowane. W zależności od materiału oraz jego stanu, proces ten może obejmować kilka kroków.

 

Procesy wykonywane przed naniesieniem farby

Malowanie proszkowe powinno być poprzedzone oczyszczeniem podłoża z różnego rodzaju zabrudzeń, rdzy i resztek poprzedniej farby, a także nadaniem jej odpowiedniej chropowatości Jedną z najczęściej stosowanych metod przygotowywania obiektu do lakierowania jest jej piaskowanie. Polega ona na „wystrzeliwaniu” cząsteczek ścierniwa w kierunku oczyszczanego przedmiotu, co w rezultacie przyczynia się do zdzierania z niego zabrudzeń i uzyskiwania odpowiedniej tekstury. Jest to proces, który może być stosowany wobec powierzchni z różnych materiałów, między innymi stali i aluminium. Do innych wykorzystywanych w tym celu metod należą m.in. sodowanie i szlifowanie.

 

Przygotowanie podłoża do malowania proszkowego obejmuje również jego odtłuszczanie i odpylanie, a czasami również suszenie. Oczyszczony obiekt powinien być również pokryty warstwą zabezpieczającą.

 

Trwałe efekty malowania to wynik wielu procesów

Dopiero po właściwym przygotowaniu powierzchni dochodzi do lakierowania obiektu farbą proszkową. Zwykle czynność ta wykonywana jest przy pomocy specjalnego pistoletu. Ostatnim krokiem jest utwardzanie naniesionej warstwy farby. W tym celu lakierowany obiekt wkładany jest do nagrzanego pieca na określony czas.

 

Malowanie proszkowe to świetny sposób na nadanie estetycznego wyglądu różnym obiektom na długi czas. Tym sposobem lakierowane są niektóre meble, barierki, ogrodzenia i inne konstrukcje stawiane na zewnątrz. Wybierając malarnię, która zajmie się tym procesem, warto stawiać na przedsiębiorstwa, które podejdą do zadania kompleksowo. Właściwe przygotowanie podłoża sprawia, że efekty lakierowania będą cieszyć oko przez wiele lat.

0
Feed