Rodzaje powłok proszkowych

Na uprzednio pomalowany obiekt można nałożyć specjalną warstwę o specjalnych właściwościach. Wykorzystuje się do tego powłoki proszkowe – specjalne preparaty produkowane na bazie żywicy z dodatkami pigmentów. Jakie ich rodzaje możemy spotkać.

 

Zabezpieczenie i zalety estetyczne

Przede wszystkim należy rozróżnić powłoki proszkowe wielokolorowe i bezbarwne. Pierwsze z nich powstają wskutek jednoczesnego nakładania na powierzchnię dwóch (zwykle kontrastowych) odcieni. Tą techniką można uzyskać na przykład efekt antyczny i młotkowy. Warstwa bezbarwna tylko subtelnie podkreśla kolor danego obiektu. Jej głównym zadaniem jest jednak ochrona przed czynnikami atmosferycznymi oraz substancjami chemicznymi. Z tego względu najczęściej stosuje się ją w przypadku obiektów, przedmiotów lub pojazdów do użytku zewnętrznego. Korzysta się z niej na przykład w branży automotive. Proszkowe powłoki fotoluminescencyjne mają z kolei zdolność do absorbowania światła i następnego jego emitowaniu. Sprawdzają się więc przy produkcji obiektów i elementów ostrzegawczych oraz odblaskowych: znaków drogowych czy oznaczeń na pojazdach.

 

Różnorodne funkcje i efekty wizualne

Poza preparatami wielokolorowymi i bezbarwnymi można wyróżnić też pokrywy perłowe i fluorescencyjne. Obie należą do tego samego rodzaju powłok proszkowych, ale różnią się rodzajem zawartych w składzie pigmentów. Drobinki fluorescencyjne sprawiają, że światło odbijające się od pokrytego nimi przedmiotu wydaje się znacznie silniejsze od światła na nie padającego. Pigment perłowy powoduje zaś zmianę odcienia powierzchni w zależności od kąta patrzenia. Oba rodzaje najczęściej stosuje się w sprzęcie sportowym.

 

Poza tym wyróżnić można wiele powłok proszkowych, które imitują róże tekstury i materiały. To na przykład pokrywy strukturalne (stosowane na przykład do ukrywania wad na malowanych powierzchniach), pomarszczone (dające efekt pomarszczonego papieru), metaliczne (składające się z cząsteczek aluminium, miedzi, mosiądzu czy stali nierdzewnej), a także przypominające drewno lub marmur. Stosuje się je w wielu branżach: meblarskiej, samochodowej, w produkcji narzędzi i wspomnianego już sprzętu sportowego.

0
Feed